Практичне заняття № 8.
Тема: Розрахунок потреби в кормах для окремих груп тварин і на запланований обсяг продукції тваринництва.
корм продукція тваринництво
Мета: Скласти баланс кормів. Навчитися робити розрахунки в потребі кормів.
Хід роботи:
Потребу в кормах розраховують на календарний і господарський рік (від урожаю планового року до урожаю майбутнього) виходячи з нормативів витрат на 1 голову або 1 ц продукції.
Розрахунок потреби в кормах:
потреба в кормах, к. од., визначається множенням нормативу витрат кормів на 1 гол. (1 ц) на середньорічне поголів'я (валову продукцію, ц), дод. 1.
потреба в кормах, к. од., за видами визначається за відповідним відсотком від загальної потреби згідно з структурою раціону, дод. 2.
потреба в кормах за видами в натуральному виразі визначається діленням потреби в кормах, к. од., на поживність відповідного виду корму, дод, 3.
вартість кормів (сума, грн.) за видами визначається множенням потреби в натуральному виразі на ціну відповідного виду корму, дод, 3.
*вартість кормів всього включає в себе вартість всіх видів кормів.
Під час виконання завдання слід згадати, що кормовий баланс це зіставлення погреби в кормах з надходженням їх із різних джерел за видами і групами та ступінь забезпеченості ними тварин.
Для складання балансу кормів використати дані дод. 4.
Потребу в кормах на рік перенести з табл. 'Потреба і вартість кормів'.
Надходження кормів за рахунок різних джерел визначити за відповідним відсотком від потреби, використовуючи вихідні дані по джерелах надходження кормів.
Надходження кормів всього включає в себе надходження за рахунок: посівів кормових культур, природних угідь, побочно продукції, купівлі та ін.
Надлишок (+), недостача (-) визначається як різниця між надходженням всього і потребою в кормах.
Баланс кормів скласти використовуючи таку форму:
Таблиця 1
Баланс кормів
Корми |
Потреба |
Надійде за |
рахунок: |
Надли |
||||
на рік |
Посівів |
природ |
побіч |
Купівлі |
всього |
шок (+), |
||
кормо |
них |
ної |
та ін. |
недоста |
||||
вих |
угідь |
продук |
ча(-) |
|||||
Культур |
ції |
|||||||
концкорми |
7,39 |
7,39 |
7,39 |
0 |
||||
сіно |
7,4 |
7 |
1,9 |
7,4 |
0 |
|||
Сінаж |
5,38 |
5,38 |
0 |
|||||
Силос |
39,98 |
7,6 |
2 |
39,9 |
2 |
0 |
||
Зелені |
57,5 |
57,3 |
39,94 |
0 |
||||
Солома |
5,38 |
5,38 |
57,5 |
0 |
ДОДАТКИ
Додаток А. Норми витрачання кормів в к. од, на 1 кг залежно молока від надою на 1 корову
До 2500- 1,254001-4500 1,03
2501 -3000 - 1,154501 5000 1,02
3001 -3500 - 1,105001-5500 1,01
3501 -4000 1,055501-6000 1,00
Додаток Б. Орієнтовна структура раціону
Концкорми - 24%, сіно 10%, сінаж-10%, солома - 4%,
силос -22%, коренеплоди, зелені 30%.
Додаток В. Поживність і ціни на основні види кормів Види кормів Поживність Примірні ціни, грн./ц
Концкорми |
1,12 |
12,5 |
|
Сіно |
0.49 |
3.85 |
|
Сінаж |
0,36 |
1,53 |
|
Солома |
0,26 |
0,89 |
|
Силос |
0,19 |
1,39 |
|
Зелені Додаток Г. |
0,18 |
0,86 |
Джерела надходження кормів.
Концкорми -100% за рахунок посівів
Сіно- 100% за рахунок природних угідь
Сінаж- 80% за рахунок посівів, 20% купівля
Солома - 1 00% за рахунок побічної продукції
Зелені- 50% посіви, 50% - природні угіддя
Силос- 97% посіви, решта - купівля.
Висновок: Навчилися виконувати розрахунки в потребі кормів.
1 дія
Річний надій корови 3000кг= 30ц.
Визначаємо потребу в кормах, в кормоодиницях.
1. 3000*1,5=34,50= 34,5
2. Розраховуємо потреби в кормах за видами
Концкорми = 34,5*24/100=8,28 силос = 34,5*22/100=7,59
Сіно = 34,5*10/100=3,45 зелені = 34,5*30/100=10,35
Солома = 34,5*4/100 =1,38
3. Розраховуємо потребу в кормах в натуральному виразі
Концкорми = 8,28/1,12=7,39 силос = 7,59/0,19 = 39,9
Сіно = 3,45/0,49=7 Сінаж = 3,45/0,36= 9,58
Солома = 1,38/0,26=5,30 зелені = 10,35/1018= 57,5
4. Розрахунок вартості кормів
Конц. Корми = 7,39*12,5=92,37
Сіно = 7*3,85=26,95
Сінаж = 9,58*1,53=14,65
Солома = 5,30*0,89=4,71
Силос = 39,9*1,39=55,46
Зелені = 57,5*0,86=49,45